روستای فریزی مشهد:

شهر مشهد از جمله شهرهای ایران است که به دلیل جاذبه های فراوان همواره مورد توجه بسیاری از طبیعت دوستانی قرار می گیرد که توسط  تورهای هوایی مشهد و یا زمینی به این شهر سفر می کنند؛ یکی از جاذبه‌های مشهد که بسیار مورد بازدید قرار می گیرد روستای فریزی است که در میان رشته کوه های بینالود و در ۷۵ کیلومتری جنوب غربی مشهد ( نرسیده به چناران ) و ۱۸ کیلومتری جنوب شهر  گلبهار ، در دهستان طوس قرار دارد و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۱۲۷ خانوار ( ۸۶۹ ) بوده است .

روستای فریزی

نام فریزی برگرفته از( فر ) ، به معنای بزرگی و شکوه و  ( زی )به معنای زندگی می باشد ؛ که البته بر اساس کتیبه حاشیه یکی از کتب ادعیه نام فریزی قبل از حمله وحشیانه مغول‌ها به نام ” ذی امان ” یا ” ذی امران ” بوده است که به این موضوع در منتهی الامال جلد ۲ نیز اشاره شده است . این روستا دارای موقعیت کوهستانی بوده اما راه‌های ارتباطی آن تماما آسفالت و دارای مناظر بسیار زیبا و چشم نواز است . امتداد این جاده استوایی ( سنتو ) از داخل شهر گلبهار گذر می کند ؛ که در مسیر آن معادن سنگ آهک خیج ، روستای خیج و روستای ییلاقی آبقد قرار دارد و انتهای مسیر روستای فریزی که به بهشت نهان مشهد مشهور است می رسیم .

ویژگی‌های بارز روستای فریزی :

از جاذبه‌ها و شاخص‌های اصلی این روستا طبیعتی چشم نواز ، آب و هوایی خنک و پاک ،جویبارهایی روان و گوارا با مردمانی صمیمی و مهمان نواز است که اکثرا کشاورز هستند و گردو و عسل از جمله مهمترین و برترین محصولات این منطقه است .روستای فریزی دارای کوه های بلندی است که همواره در زمستان پوشیده از برف است و به دلیل آب تامین شده از این برف بخشی از آب شهرستان چناران که توسط سد فریزی که بین روستاهای خیج و آبقد قرار دارد تامین می شود ، از سوی دیگر تعداد زیادی از کوهنوردان داخلی و خارجی جهت آموزش و صعود به قله بینالود جذب این روستا می شوند.مردم فریزی فارسی دری صحبت می کنند و دارای لهجه‌ای جالب هستند به گونه ای که کلمات از حلق اداء می شوند ، مردم این روستا اغلب کرد و ترک هستند .با جستجو و بررسی میتوان  مشخصات  آنها اغلب در سبزوار به ویژه نیشابور یافت می شود که بعد از حمله مغول‌ها به روستای فریزی کوچ کرده‌اند . روستای فریزی در گذشته در مسیر فرعی نیشابور و توس و مشهد قرار داشت ، که وجود کاروانسراها و رباط های بین راهی گواه این مورد است که رباط منطقه درمه در فریزی و رباط جاده چاه ملا در منطقه گلمکان  و رباط ویرانی شاندیز مسیر رفت و آمد کاروان‌ها ، مسافران و مردم محلی را از نیشابور به مشهد  و بالعکس را نشان می دهد .

روستای فریزی

برخی جاذبه های مهم شهرستان چناران به اختصار :

 1. کتاب قرآن قدیمی به خط نسخ عربی در زمان سلطنت شاه سلیمان صفوی در سال ۱۰۶۰ هجری قمری در بخش چناران توسط توسط ابوجعفر میر محمد شیخ الاسلام ابن میرسید علی کبیر فریزی
 2. درخت چناری کهنسال با قدمتی چندین هزار ساله در محله‌ای به نام پای چنار
 3. باغات گردو فریزی و عسل بی نظیر این روستا
 4. حمام قدیمی فریزی
 5. زیارتگاه امام زاده عبیدا…(برادر امام رضا(ع))در روستای فریزی )
 6. بند تاریخی مربوط به دوره تیموری
 7. یخدان تاریخی
 8. مقبره عارفی گمنام در قله هزارمسجد
 9. دریاچه و چشمه سبز گلمکان
 10. مقبره خواجه میرک
 11. رباط شاه عباسی در حسن آباد
 12. بقای قلعه یالان تش خان

 روستای فریزی

روستای فریزی

به طور کلی مردم فریزی دارای اصالت تاریخی و هویت فرهنگی بسیار غنی هستند ،  وجود قبرستان بسیار قدیمی ، آثار و کتب خطی و افراد تحصیل کرده بسیار در سایر رشته‌های دانشگاهی مؤید این مطلب است.

روستای فریزی

:موقعیت جغرافیایی فریزی روی نقشه