فوکر ۱۰۰

هواپیماها! غول‌های پرنده‌ای که قلب آهنیشان به جای تپیدن، دوران دارد و با شکافتن هوا راه را باز میکند. وای به روزی که این قلب از کار بیفتد یا به هر دلیلی هواپیما کارکرد طبیعی را نداشته باشد. ایرلاین‌های مختلف بر سر امن‌ترین پرواز با یکدیگر در رقابت هستند. در حوصله‌ی این مطلب نمیگنجد اگر بخواهیم تاریخچه ساخت هواپیما را ذکر کنیم، البته همه‌ی ما در دوران مدرسه در مورد داستان برادران رایت و کشف جهان تغییر ده آن‌ها تا حدی شنیده ایم. هدف اصلی این مطلب بررسی هواپیمای فوکر ۱۰۰ میباشد و بس! امید است مورد عنایت شما بزرگواران مخاطب تور کیش واقع شود.

تور کیش

تاریخچه

اولین فروند از این هواپیما در سال ۱۹۸۸ میلادی ساخته و به سینه آسمان سپرده شد. هواپیمای مذکور در شرکت فوکر کشور هلند تولید شد، شرکت فوکر قبل از فوکر ۱۰۰ چندین مدل دیگر را هم روانه بازار کرده بود. فوکر ۱۰۰ با ورود به بازار هواپیماهای کوچک مسافربری توانست، یکه تاز این رده باشد اما پس از مدتی کوتاه رقیبان قدرتمندی از ایرباس و بوئینگ دست به کار شدند و ماحصل آن هم خارج شدن فوکر از دور رقابت‌ها بود. بعد از افول اقبال فوکر ۱۰۰، در سال ۱۹۹۷ خط تولید این هواپیما متوقف شد و دیگر ساخته نشد. در مجموع ۲۸۳ عدد از این مدل هواپیما ساخته شد و تعدادی از آن‌ها در حال حاضر هم مشغول به خدمت میباشند.

مشخصات فنی

ظرفیت کابین خلبان: ۲ نفر

گنجایش: حداکثر ۱۲۲ نفر

طول: ۵۳/۳۵ متر

طول بال‌ها: ۰۸/۲۸ متر

وزن خالی: ۵۴۱/۲۴ کیلوگرم

پیشینه وزن برخواست: ۰۹۰/۴۳ کیلوگرم

پیشینه وزن بار: ۲۴۲/۱۱ کیلوگرم

پیشینه سرعت: ۸۴۵ کیلومتر بر ساعت

ظرفیت مخزن سوخت: ۱۳۳۶۵ لیتر

سقف پرواز: ۱۱۰۰۰ متر

نیروی پیشران: توربوفن

حد اطمینان موتور: ۱۳,۸۵۰ (۶۱.۶ kN)

تور کیش

انواع فوکر ۱۰۰

هواپیمای فوکر ۱۰۰ دو مدل دارد که یکی از آن‌ها فوکر ۱۰۰ مدل استاندارد مسافربری میباشد و دیگری فوکر ۱۰۰ ej که دارای مخزن سوخت جانبی میباشد.

وضعیت کنونی این هواپیما

در حال حاضر فوکر ۱۰۰ در بسیاری از کشورها از رده خارج شده و دیگر مورد استفاده ندارد ولی در کشور ما ایران، هنوز هم استفاده‌ی زیادی دارد؛ شرکت ایران ایر با داشتن ۱۸ فروند و شرکت آسمان با داشتن ۲۰ فروند از این هواپیما، جز بزرگترین اپراتورهای آن هستند. البته گفتنی است که بعد از اعمال تحریم‌های جهانی علیه ایران، این نوع پرنده بیشترین تعداد هواگردهای زمین گیر شده را به خود اختصاص داده است، چرا که با مشکل نبود قطعات مواجه هستند. کشور انگلستان هم دیگر به سرویس‌های این هواپیما نمیپردازد.

حوادث و سوانح فوکر ۱۰۰

قبلا هم ذکر کردیم که هواپیمای فوکر ۱۰۰ در حال حاضر از دیدگاه کارشناسان بین المللی، از رده خارج شمرده میشود و البته در دوران حیات حرفه‌ای خویش هم عده ای را به کام مرگ فرستاده. این هواپیما در کشور ما تا کنون کشته نگرفته است ولی سه بار دچار حادثه شده است که خوشبختانه قربانی نداشته است. اما مشکلات و خطراتی که از جانب فوکر ۱۰۰ جان هموطنانمان را تهدید میکند به هیچ وجه نباید نادید گرفته شود و نیازمند رسیدگی‌های لازم میباشد، چراکه حادثه رحمی ندارد.

در پایان هم ضمن تشکر از همراهی شما عزیزان، شایان به ذکر است که بگوییم برای تور نوروزی کیش در خدمت شما عزیزان میباشیم.