قلعه الانیا را می توان گفت جزء بخش اصلی گردشگری شهر آلانیا می باشد. برای اینکه کاملا از این فضای لذت برده باشید باید ساعت ها در قلعه آلانیا قدم بزنید. قلعه آلانیا یک قلعه قرون وسطی در جنوب ترکیه که در شهر آلانیا واقع می باشد.

این قلعه تنها قلعه باقیمانده از دوران سلجوقی می باشد. این مجموعه تعداد زیادی از بناهای تاریخی مانند کاخ ها، مساجد و مقبره ها و حتی کلیسا را در خود جای داده است. این قلعه یکی از قدیمی‌ترین قلعه‌های جهان می‌باشد و بنا به گفته مورخان تنها قلعه باقی مانده از سلسله سلجوقیان می‌باشد.

این قلعه یکی از شاهکارهای معماری به شمار می‌رود و برای همگان شگفتی آور می‌باشد. به لحاظ بزرگی این قلعه از بزرگترین قلعه‌ها می‌باشد که برای پاسداری از کل این محوطه مجبور شده‌اند که ۸۳ برج برای آن بسازند.

قللعه آلانیا

این قلعه توسط دیوار بزرگی که به طول ۶.۵ کیلومتر می رسد احاطه شده است. بیشترین بخش این قلعه در قرن ۱۳ با نظارت سلطان سلجوقی در سال ۱۲۲۰ توسط علاءالدین کی قباد اول که دارای چندین دروازه می باشد ساخته شد. امروزه این ساختمان موزه هوای آزاد محسوب می شود. باید گفته شود که این قلعه دارای ۳ ردیف حصار می باشد که از قلعه های درونی و بیرونی تشکیل شده است.

قللعه آلانیا

 این قلعه شامل آرامگاه سیتی زینب کاخ سلطان علاء الدین، مسجد سلطان سلیمان(برای قرن ۱۶)، اماکن باستانی، آب انبارهای کوچک و بزرگ،کلیسای آیا یورگی، حمام سلجوقی، فانوس دریایی، آرامگاه سلطان آکشابه، زندان و یک خزانه تاریخی است. این حجم عظیم از برج نشان از شکوه و عظمت این قلعه دارد.

این قلعه در کنار دریا ساخته شده است  بنابراین تأمین آب آشامیدنیان بسیار ساده بوده و برای مردم این شهر کار راحتی بوده است، از طرفی برای دشمنان، حمله به این مکان کار سخت و دشواری می‌باشد چرا که مسیری به آن وجود ندارد. در این قلعه زیبا و شگفت انگیز ۱۴۰ کنگره وجود دارد که هر کدام از ان ها وظیفه پاسداری از این بنای عظیم را داشته‌اند.

قللعه آلانیا