اگر شما جزو افرادی هستید که به انجام کار در ترکیه قصد دارید، باید بدانید که شرایط کاری در آنتالیا بسیار آسان است. در واقع بسیاری از شهرهای ترکیه شرایط آسانی برای کارکنان گذاشته اند. اگر شما به عنوان یک فرد غیر بومی و خارجی بخواهید در شهر آنتالیا کار بگیرید باید مجوز کار در ترکیه را داشته باشید. برای کار کردن سه مجوز وجود دارد. یک اجازه برای کارکنان مستقل و دو اجازه برای کارکنان وابسته و سوم موارد استثنا است. به این صورت کارکنان باید برای انجام این کار، مجوزش را حتماً بگیرند. معمولاً این مجوز به صورت مدت دار و یا نامحدود صادر می شود. علاوه بر این باید بیان کنیم که مجوز کار به صورت یک ساله صادر می شود و بعد از آن این مجوز برای ادامه کار تمدید می شود. اما زمانی که سه سال به پایان رسید مجدد مجوز تمدید می شود.

چگونه می توانیم به طور قانونی در شهر انتالیا ترکیه کار کنیم ؟-شاخص
چگونه می توانیم به طور قانونی در شهر انتالیا ترکیه کار کنیم ؟-شاخص

مشاغل مورد نیاز آنتالیا

مشاغل بسیار زیادی در آنتالیا وجود دارد که افراد خارجی می توانند با گرفتن مجوز در آنجا کار کنند. همانطور که می دانید قبل از مهاجرت به شهر آنتالیا حتماً باید در مورد بازار کار اطلاعات کافی کسب کنید. مشاغل مورد نیاز در آنتالیا شامل لیدر تور و مهماندار و مدیر فروش و ام دی اف کار و نجاری و مشاغلی مانند مدیر بازاریابی ارتباطات و مشاغل مربوط به فناوری اطلاعات و نقاش کاری و عیدی افکاری آشپزی و کاشی کاری و مترجمی است. همان طور که می دانید اگر مهارت و علم کافی داشته باشید، می توانید در آنتالیا به راحتی کار بگیرید. مثلا اگر شما در زمینه ترجمه اطلاعات کافی داشته باشید، می تواند با حقوق مناسب در آنتالیا مترجمی کنید. علاوه بر این باید بیان کنیم که اگر شما مهارت کافی و هنر داشته باشید می توانید به انجام کارهایی مانند آرایشگری و نقاش کاری و نجاری و غیره بپردازید. 

مشاغل مورد نیاز آنتالیا
مشاغل مورد نیاز آنتالیا

شرایط کار در ترکیه

گرفتن کار در ترکیه برای بسیاری از مهاجران به خصوص مهاجران ایرانی یک چالش بسیار بزرگ است. افرادی که کار مناسب در ترکیه پیدا می کنند، باید مجوز کار بگیرند. در غیر این صورت نمی توانند کار کنند. بسیاری از افراد به دنبال گرفتن کار فوری و استخدام در همان روز در ترکیه هستند. اما باید توجه کنید که شرایط شاغل شدن در ترکیه  به این صورت است که شما فقط در صورتی می توانید در ترکیه مشغول به کار شوید که از سمت یک کارفرما پیشنهاد شغلی داشته باشید. علاوه بر این باید حتماً باید به زبان ترکی و یا زبان انگلیسی مسلط باشید. بعضی از کارفرمایانی که به دنبال جذب کارمند هستند، چند چیز را برای استخدام مورد نظر قرار می دهند و بعضی از کارفرمایان فقط مدارک دانشگاهی ایران مورد نظر قرار می دهند. اما برخی دیگر سوابق کاری فرد متقاضی برایش مهم است. همچنین باید بیان کنیم که متقاضیان هم باید حتماً با همه شرایط کار در کشور ترکیه آشنایی کامل داشته باشند و قوانین آن را مو به مو رعایت کنند. 

 

شرایط اخذ ویزای کار در ترکیه

همانطور که در قسمت فوق بیان کردیم برای انجام کار در کشور ترکیه حتماً کارکنان باید ویزای کار اخذ کنند. در غیر این صورت نمی تواند کار کنند. آن دسته از کسانی که سابقه زیادی در کار کردن در کشور ترکیه دارند، می توانند بعد از مدتی ویزای کار و دائم بگیرند. مثلاً برای انجام این کار حتماً متقاضیان باید ویزای یکساله تهیه کنند. بعد از آن زمانی که ویزای یک سال تمام شد، به مدت سه سال تمدید می شود و بعد از سه سال به مدت ۶ سال ویزای کار تمدید می شود. زمانی که متقاضیان ۸ سال در ترکیه کار کردند، می توانند ویزا دریافت کنند. در واقع متقاضیان می توانند برای انجام کار اجازه به صورت مدت دار و نامحدود بگیرند. اما باید توجه کنید که حتماً باید همه قوانینی که ارائه شده است به طور کامل انجام شود، در غیر این صورت مجوز داده نمی شود. 

شرایط اخذ ویزای کار در ترکیه
شرایط اخذ ویزای کار در ترکیه

نکاتی درباره تور آنتالیا

سخن پایانی

امروزه افراد بسیار زیادی برای انجام کار به آنتالیا واقع در کشور ترکیه مهاجرت می کنند. در واقع باید به این موضوع اطلاع داشته باشید که برای انجام کار در ترکیه باید مجوز بگیرید. این مجوز به سه دسته تقسیم می شود. دست اول مجوز برای کارکنان مستقل و دسته دوم مجوز برای کارکنان وابسته و دسته سوم مجوز برای موارد استثنا است. در واقع متقاضیان می توانند مجوز مدت دار و نامحدود تهیه کنند. مجوزی که متقاضیان تعیین می کنند در ابتدا به صورت یکساله داده می شود و بعد از آن مجوز در سه سال تمدید می شود و زمانی که سه سال به اتمام رسید مجوز ۶ ساله تمدید می شود. در آخر اگر کارکنان به مدت ۸ سال در ترکیه کار کنند، می  توانند مجوز دائمی و نامحدود بگیرند.