پاموکاله برخلاف آنچه در تصاویر به نظر می‌رسد کوه‌هایی سرد و برفی نیست. این منطقه از جذاب‌ترین و خیره‌کننده‌ترین جاذبه‌های گردشگری ترکیه، به خاطر سفید بودنش لقب قلعه سفید پنبه‌ای گرفته است. پاموکاله در شهر تاریخی دنیزلی در جنوب غربی ترکیه، در فاصله دو ساعتی شهر ساحلی آنتالیا و در نزدیکی دریای مدیترانه قرار دارد.

کوه پاموکاله ترکیه

در پاموکاله ۱۷ حوضچه آبگرم طبیعی وجود دارد که از ارتفاع ۱۰۰ متری پایین می‌ریزند. در ارتفاعات پایین‌تر و شیب کم‌تر مواد معدنی موجود در این چشمه‌ها که به طور عمده کلسیم و آهک هستند رسوب می‌کنند. رسوب این حوضچه‌ها سنگ‌های آهکی سفید رنگی به وجود می‌آورد. منظره‌ای که این رسوبات ایجاد می‌کنند به همراه آب گرمی که دمای آن تا ۳۵ درجه می‌رسد، این مکان را به بهشتی برای آسایش روح و روان و مکان دیدنی محبوبی برای مسافران تور ترکیه تبدیل کرده است.

کوه پاموکاله ترکیه

استخر آرزوها در قله پاموکاله قرار دارد. در این استخر گردشگران مواد معدنی حوضچه‌ها را بر روی سر و روی خود می‌کشند تا از خواص درمانی آن‌ها بیش‌تر بهره ببرند.

کوه پاموکاله ترکیه

دولت ترکیه تمام سعی خود را برای مراقبت از این منطقه رویایی انجام می‌دهد تا پاموکاله از فهرست میراث جهانی یونسکو خارج نشود. این منطقه در سال ۱۹۸۸ میلادی به ثبت این سازمان رسیده است. این کشور بودجه سالانه‌ای برای این منطقه در نظر گرفته و از این منطقه محافظت می‌کند. راه رفتن روی پلکان‌هایی که جوان و شکننده هستند ممنوع است و تمام طول راه باید بدون کفش طی شود.

کوه پاموکاله ترکیه

در این منطقه جاذبه‌های دیگری چون بقایای شهر تاریخی هیراپولیس در ارتفاع ۱۶۰ متری، یکی از بزرگترین سالن‌ها تئاتر باستانی ترکیه، خرابه‌های معابد خدایانی چون آپولو و پلوتو  قرار دارند. شهر هیراپولیس از دو هزار سال قبل از میلاد در این ناحیه وجود داشته و در اثر زلزله‌ای که در قرن اول میلادی به وقوع پیوسته ویران شده است. اما بعدها از نو ساخته شده و تبدیل به تفریحگاهی برای گردشگران شده است.

در این منطقه معبدی هشت ضلعی هم دیده می‌شود که محل به صلیب کشیدن یکی از دوازده حواریون حضرت عیسی، ۸۰ سال پس از میلاد است. این منطقه امروزه به شکل موزه درآورده شده است.

کوه پاموکاله ترکیه

کوه پاموکاله ترکیه

 شکلی منحصر به فرد و خارق العاده ای را در ترکیه ایجاد کرده است که سالانه گردشگران زیادی را جذب خود میکند Denizli در جنوب غربی

پاموکاله (Pamukkale) در زبان ترکیبه معنی «قلعه پنبه ای» بوده و به دلیل مقدار زیادی آهک که سبب سفید شدن آب این منطقه شده است نامگذاری شده که جذابیت های خاصی برخوردار میباشد.(قلعه سفید) نیز معروف میباشد که از  

کوه پاموکاله ترکیه