حرم امام رضا (ع)

حرم امام رضا (ع)

1402/05/21 -
توضیحات

حرم پیشوا رضا در مشهد مقدس واقع شده است که در مرکز شهر مشهد یعنی خراسان رضوی می‌باشد. حرم پیشوا رضا محل دفن علی الرضاست که قبلگاهی جامع برای مسلمانان و شیعیان تمام دنیا است که محلی معنوی و عبادتگاهی دل انگیز برای مسلمانان است. از بناهای تاریخی مشهد مسجد بالاسر و مسجد گوهرشاد است که جزو بزرگترین مسجدهای دنیا و دومین مسجد از عقیده ظرفیت است. سه بنای تاریخی این شهر یعنی طوس، هرات و نیشابور نیز در دوره تیموریان بازسازی شد. علی بن موسی الرضا توسط مأمون عباسی در سن 55 سالگی یه گواهی قبض و دز مدینه به گیتی آمد. بنای حرم پیشوا رضا (ع ) قدیمی‌ترین، تاریخی ترین و اولین بنای گردآور آستان قدس رضوی است که مزار علی بن موسی الرضا در آنجا دفن شده است.

مزار

مزار (بقعه) علی بن موسی‌الرضا در بالای راز مزار هارون در زیر گنبد بخش مرکزی و اصلی گردآور آستان قدس واقع شده است. که بسیار باشکوه و زیبا است.
مزار

صحن‌ها

هر صحن، مجموعه و فضای بازی است که نقش و نگار های کثرت در آن به نمایش گذاشته می شود.مجموع کل صحن هایی که در حرم، ۲۲۵٬۲۲۳ متر مربع است. وسیع ترین صحن، صحن جامع رضوی به مساحت ۶۰٬۱۸۸ متر مربع است که در تقدیر جنوبی حرم پیمان دارد. در پایین تمام صحن هایی که درحرم مطهر وجود دارد را به نمایش میگذاریم.

  • صحن انقلاب مشهد

  • صحن آزادی مشهد

  • صحن جمهوری اسلامی مشهد

  • صحن قدس  مشهد

  • صحن مسجد گوهرشاد مشهد

  • صحن غدیر مشهد

  • صحن کوثر مشهد

  • صحن هدایت مشهد

    صحن امام رضا

رواق‌ها (سقف)

سقف حرم امام رضا در بخش گنبد دو پوسته‌ای است و حائز دو تقدیر است که تقدیر اول آن یعنی پوسته تحتانی (قبه) که از تو حرم به احسان دیده می‌شود که قدیمی‌ترین سقف است که گفته می وشد پیش از شهادت علی بن موسی‌الرضا موجود بوده و در آخر قرن 9  بر روی آن پوست فوقانی که گنبد زرین فعلی است را ساختند. که زیاد قشنگ و چشم نواز است. بلندی این سقف الی حد زیادی بالاست که میتوان گفت که لغایت بالای گنبد در نزدیک 31 متر است و ارتفاع سقف حرم الی نقطه مرکزی در حدود 19 متر می باشد. 

گنبد طلا حرم مطهر امام رضا

گنبد زرین حرم امام رضا که دارای دو پوشش است زیبایی خاصی برای تمام بازدیدکنندگان از حرم امام رضا دارد. به پوشش اولیه آن قبّه و پوشش دوم آن گنبد می‌ گویند. ارتفاع پوشش اولیه یا قبه 80.18 متر است و پوشش دوم آن که جنسی از طلا دارد 2.31 متر است. بلندی بین قبه و گنبد 10.42 متر است. . ارتفاع گنبد از طوق زر کاری شده لغایت نوک گنبد، ۴۰/۱۶ متر و ارتفاع راز طوق گنبد، ۵۰/۳ متر است. در گوشه ها-کناره ها گنبد دو کتیبه هستی دارد. اوّلی در کمربند دور گنبد و در ارتفاع ۷۴/۶ متری در دو سطر به عرض ۹/۱ متر با حروف زرین بر روی گویه لاجوردی به خط ثلث جلی علیرضا عباسی است.  مهم‌ترین اتفاقی که برای گنبد روی داده رخداد به توپ بستن گنبد در سنه ۱۳۳۰ ه- ق (۱۲۹۱ ش) به وسیله روسها می‌باشد.

 

پنجره فولاد حرم مطهر رضوی

یکی از اعتقادات اصلی مسلمانان و تمام شیعیان پنجره فولاد حرم مطهر پیشوا رضا است که در دوران صفوی و با فرمان فیض کاشانی در صحن بزرگ و زیبای انقلاب پایگذاری شد که حکایت اعتقاد داشتن مردم به این فولاد آن است که پیشتر ها این پنجره نمایی به مرقد مطهر داشت که در مواقعی که این در بسته بود مردم از راه این پنجره این حرم مطهر را نگاه میکردند الی بتوانند دعا بخوانند و زیارت خویش را انجام دهند. سالانه مردم تعداد زیادی بیمار های خود را به این پنجره زرین می بندند تا بهبود پیدا کنند.
پنجره فولاد حرم مطهر رضوی

دیدگاه ها

برای ثبت نظر ابتدا باید وارد شوید. ورود