شب یلدا

شب یلدا

1402/05/21 -
توضیحات

شب یلدا یکی از شب های سال می باشد که مردم معتقد هستند این شب طولانی تر از شب های دیگر می باشد که به همین بهانه دور هم جمع می شوند و در کنار یکدیگر به معاشرت می پردازند. شب یلدا یکی از جشن های باشکوه باستانی ایرانیان است. چه خوب است به بهانه این جشن خانواده ها در کنار هم جمع بشوند و در کنار هم این جشن باستانی را در کنار هم بگذرانند. معمولا سفره شب یلدا را با خوراکی هایی از جمله سبد میوه، انار دانه شده، هندوانه حکاکی شده، شیرینی، آجیل، انواع دسرها و... مزین می‌شود.  این جشن سنت دیرینه ایرانیان است که ایرانی ها اهمیت فراوانی به این جشن می دهند و هر ساله این جشن را زنده نگه می دارند. در این جشن زیبا ما به استقبال زمستان می رویم. هر چه به شب یلدا نزدیک میشیم هوا سردتر می شود و خود را برای برف زمستانی آماده می کنیم.

شب یلدا

ایرانیان در سراسر جهان جشن‌های یلدا را که یکی از قدیمی‌ترین جشنواره‌های ایرانی می دانند. این جشن از زمانی آغاز شد که اکثر ایرانیان پیروان‌ زرتشتیان قبل از ظهور اسلام بودند. در جشنواره یلدا، ایرانیان از ورود زمستان، تجدید خورشید و پیروزی نور بر تاریکی جشن می‌گیرند. طولانی‌ترین شب سال به نظر می‌رسد، شب یلدا است، زمانی که ایرانیان باستانی تولد میترا، الهه نور را جشن می‌گیرند. یلدا، یعنی تولد، یک کلمه سوری است که به زبان فارسی وارد شده است. همچنین در شب 21 دسامبر - آخرین شب پاییز و طولانی‌ترین شب سال به عنوان «شب الخله» اشاره می‌شود که جشن انقلاب زمستانی است. ایرانیان باستان اعتقاد داشتند که نیروهای شیطانی در طولانی‌ترین شب سال، غالب بودند و روز بعد متعلق به پروردگار عقل، اهورا مزدا بود. علاوه بر ایران، کشورهای آسیای مرکزی از قبیل افغانستان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان و برخی از کشورهای قفقاز مانند آذربایجان و ارمنستان سنت مشابهی دارند و در این زمان سالانه سالانه یلدا شب را جشن می‌گیرند. در این شب، اعضای خانواده با هم (اغلب در خانه بزرگترین عضو) می‌آیند و تمام شب بی خواب می‌مانند. ایرانیان معتقدند کسانی که زمستان را با خوردن میوه‌های تابستان شروع می‌کنند در طول فصل سرد نمی‌شوند. بنابراین، خوردن هندوانه یکی از مهم‌ترین سنت‌های این شب است. انار، در بالای سبد میوه قرار می‌گیرند، یادآور چرخه زندگی هستند - تولد دوباره و احیای نسل‌ها. پوشش بیرونی بنفش انار نماد تولد و یا سپیده دم است، و دانه‌های قرمز روشن خود را درخشش زندگی است.

شب یلدا

همانطور که روزها شروع به بلند شدن می‌کنند، ایرانیان باستانی معتقدند که در پایان شب اول زمستان که همزمان با 21 دسامبر سال جاری است، تاریکی با نور از بین می‌رود و بنابراین باید تمام شب را جشن بگیرند. سعدی، شاعر ایرانی قرن سیزدهم، در کتاب خود بوستان می‌نویسد: "صبح واقعی تا زمانی که شب یلدا ناپدید نشود، نخواهد آمد." در بسیاری از فرهنگ‌های قدیمی، از جمله ایران، آغاز سال خورشید با پیروزی نور از تاریکی و تجدید خورشید مشخص شده است. برای مثال، 4000 سال پیش، مصری‌ها تولد خورشید را در این زمان سال جشن گرفتند. جشنواره آن‌ها 12 روز طول می‌کشد تا منعکس کننده 12 بخش در تقویم خورشیدی خود باشند. شب یلدا یا شب شعله یک جشنواره ایرانی است که در طولانی ترین و تاریک ترین شب سال است .
طولانی ترین و تاریک ترین شب سال است زمانی که دوستان و خانواده برای خوردن، نوشیدن و خواندن شعر (به ویژه حافظ) به خوبی بعد از نیمه شب جمع می شوند. میوه ها و آجیل ها خورده می شوند و انار و هندوانه مخصوصا قابل توجه هستند. رنگ قرمز در این میوه ها، نمادهای قرمز رنگ سحر و جادو را نشان می دهد. اشعار دیوان حافظ، که می تواند در مورد کتابخانه های بسیاری از خانواده های ایرانی یافت می شود، در موارد مختلفی از قبیل این جشنواره و نوروز خوانده می شود.

این روزها، کشورهای مسیحی در سراسر جهان برای کریسمس آماده می شوند. تمام خیابان ها، فروشگاه ها و خانه ها با چراغ برای این فصل جشن تزئین شده اند. آهنگ های کریسمس را در همه جا می شنوید و بعضی از مردم حتی کریسمس را می پوشند. برای ایرانیان، در سراسر جهان، متفاوت است، زیرا آنها برای یکی از مهمترین شبهای سال خود آماده می شوند: شب یلدا یا شب الخله. اکثریت ایرانیان کریسمس را جشن نمی گیرند، البته ما جوامع ارمنی و دیگر جوامع مسیحی را داریم که کریسمس را در ایران جشن می گیرند. فکر می کنم یلدا بسیار بیشتر از کریسمس در خیابان های ایران برجسته تر است. اجازه بدهید به شما بگویم شب یلدا چیست؟

شب یلدا چیست؟

یلدا به معنای تولد است. شب یلدا یک جشن زیبا ایرانی باستانی است. ایرانیان طولانی ترین و تاریک ترین شب سال یا انقلاب زمستانی را جشن می گیرند. این شب با توجه به تقویم گرجستان در تاریخ 20 تا 21 دسامبر است. من باید اینجا را اضافه کنم که ما در ایران از یک تقویم متفاوت، تقویم ایرانی استفاده می کنیم. طبق این تقویم، شب یلدا آخرین شب روز پاییز یا "شب باز کردن دوره 40 روزه اول زمستان سه ماهه" است. اجازه دهید به دلایلی که ما شب یلدا را جشن می گیریم، برگردیم این جشن از زمانی آغاز می شود که اکثر ایرانیان پیروان زرتشتیان قبل از ظهور اسلام بودند. ایرانیان باستان اعتقاد داشتند که نیروهای شیطانی در طولانی ترین شب سال، غالب بودند و روز بعد متعلق به پروردگار عقل، اهورا مزدا بود. این شب در بسیاری از شعرهای ایرانی برای توصیف یک شب تاریک استفاده شده است که در آن فرد از یک دوستش جدا می شود و تنهایی و انتظار را ایجاد می کند. کشورهای دیگر مانند افغانستان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان نیز این شب را جشن می گیرند.

 

شب یلدا

ایران چگونه شب یلدا را جشن می گیرد؟

در دوران زرتشتیان، مردم برای شب یلدا مشغول بیدار شدن بودند تا از وقوع هرگونه بدبختی جلوگیری کنند. مردم مجبور بودند ایمنی گروهی از دوستان و بستگان خود را جمع آوری کنند، آخرین ماه های باقیمانده را از تابستان به اشتراک بگذارند و راهی برای گذراندن شب های طولانی با هم در شرکت خوب پیدا کنند. این همان فرهنگ هنوز وجود دارد. هر شب شب یلدا مردم با عزیزانشان جمع می شوند. آنها به ویژه به خانه پدربزرگ و مادربزرگشان رفتند. خوردن، نوشیدن و خواندن شعر (حافظ) در طول تمام شب برای عبور تاریک ترین شب سال با خنده و شادی. ایرانیان معتقدند کسانی که زمستان را با خوردن میوه های تابستان شروع می کنند در طول فصل سرد نمی شوند. صادقانه این شب با انواع مختلف غذا پر می شود. در آن شب وزن بسیار زیاد است. مهمترین میوه های شبانه، انار، جواهر همه میوه ها و هندوانه است. بدون آنها هیچ شب یلدا وجود ندارد. رنگ این میوه ها نماد گردش و چرخه زندگی است. این روزها می توانید همه چیز را در شکل و رنگ این میوه مانند کیک، کیک و یا حتی در لوازم خانگی ببینید. همانطور که اشاره کردم، مردم نیز در این شب نیز شعر حافظ را خواندند. شما احتمالا تعجب می کنید که چرا حافظ؟ ایرانیان به اعتقاد به خدا اعتقاد به حافظ دارند. مردم آرزو می کنند، یک کتاب حافظ را باز کنند و اولین اشعاری که می بینند تفسیر آرزو است و اینکه آیا این چگونه صورت می گیرد یا خیر. بنابراین در شب یلدا هر عضو خانواده آرزو می کند و به صورت تصادفی کتاب را باز می کند و از بزرگترین عضو خانواده خواسته می شود آن را با صدای بلند بخواند.

تورهای مسافرتی سورپرایز شب یلدا :

افرادی که قصد دارند امسال شب یلدا برن مسافرت و شب به یاد موندنی داشته باشند تور کیش هتل ایران، پارمیس، گراند، فلامینگو و لوتوس ویژه شب یلدا یک گزینه بسیار مناسب می باشد. پس شما می‌توانید برای رزرو تور کیش و هتل های کیش برای شب یلدا به قسمت تور کیش ما مراجعه نمایید. همچنین در این جزیره زیبا در شب یلدا مردم مراسم های گوناگونی را می گیرند و اکثر رستوران های کیش مراسم شاد و هیجان انگیز را برای مردم فراهم می‌کنند تا شبی خاطر انگیز در شهر کیش داشته باشند

برگزاری مراسم شب یلدا در جزیره کیش :

مراسم شب یلدا ویژه کودکان و نوجوانان در جزیره کیش برگزار می شود. به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، این مراسم از ساعت 17 و 45 دقیقه تا 20 روز دوشنبه 30 آذر ماه در فرهنگسرای سنایی برگزار می شود. بنابر این گزارش، این مراسم شامل برنامه های شاد و متنوع از جمله معرفی آداب و رسوم شب یلدا، اجرای نمایش عروسکی "پسرک بی نظم و کت دکمه قرمزش"، اجرای نمایش خردسالان، مسابقات شاد و موسیقی سنتی خواهد بود. شایان ذکر است این مراسم از سوی معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش با هدف افزایش و ارتقاء آگاهی، آشنا کردن کودکان و نوجوانان با آداب و رسوم ایرانی و ایجاد فضای شور انگیز و به یاد ماندنی با مشارکت کودکان در جزیره کیش برگزار می شود.

دیدگاه ها

برای ثبت نظر ابتدا باید وارد شوید. ورود